Stoupání na horu po stezce lesní moudrosti

Po skoro třech letech za sebou projekt OPVK Činy mluví aneb cesta k odpovědnosti…, ve kterém jsme spolu s dalšími partnerskými organizacemi Asociací TOM, Duha a YMCA vytvářeli různě pojaté metodiky, které mohou sloužit jako šikovná programová a motivační pomůcka pro mnohé vedoucí dětských kmenů a oddílů. Naším cílem bylo připravit podklady pro tvorbu programů volnočasových aktivit, při kterých mladí účastníci stráví čas nejenom zábavně v kolektivu kamarádů, ale zároveň se i něco naučí, něco zajímavého vytvoří nebo svou činností někde pomohou a potěší.

V rámci klíčové aktivity Ligy lesní moudrosti v projektu vznikly během tří let celkem tři nové knížky, které staví na tradičním woodcrafterském vzdělávacím systému založeném na plnění tzv. orlích per. Symbolická orlí pera jsou oceněním nejrůznějších úkolů z oblasti pobytu a sportu v přírodě, znalostí přírody, historie a filozofie, rukodělných a uměleckých dovedností, péče o životní prostředí či práce pro druhé. Jednotlivé knížky jsou zaměřeny vždy na určitou věkovou kategorii a jako celek tedy nabízí inspiraci pro všestranný program v přírodě i doma/v klubovně pro zájemce od 4 do 15 let i starší.

Nejobsáhlejší knihou je inovovaný Svitek březové kůry – Kniha orlích per a mistrovství, který zahrnuje kompletní podmínky činů pro věkové kategorie od 10 let výše, a oproti předchozímu vydání obsahuje řadu nových činů a mistrovství. Navíc jsme jej doplnili o doprovodnou příručku Jak pracovat s knihou Svitek březové kůry, která je určena lidem, kteří nemají se systémem plnění orlích per zkušenosti, tj. novým náčelníkům kmenů, vedoucím oddílů z jiných organizací či lidem mimo LLM, které zajímá nejen znění podmínek konkrétních činů, ale i smysl a provázanost celého systému. V dnešní uspěchané době, kdy je obvyklé dělat vše rychle a povrchně, stanovuje woodcraft prostřednictvím orlích per podmínky činů, které vyžadují trpělivost, důslednost a dlouhodobou snahu. Podmínky jsou často přísné, ale splnitelné pro každého.

Druhou knihou jsou Orlí pera a mistrovství pro malé zálesáky a woodcraftery. Ta je určena dětem ve věku cca 9 až 15 let. Obsahuje výběr 60 nejoblíbenějších činů a 5 mistrovství. Oproti Svitku březové kůry je bohatě ilustrovaná a obsahuje i řadu motivačních textíků. Naším záměrem bylo vytvořit knížku, která by svým provedením děti na první pohled zaujala a navnadila k plnění činů. Předpokládáme, že by ji mohly využít nejen kmeny LLM při práci s novými členy, ale i různé skupiny mimo LLM, které by si chtěly vyzkoušet plnění orlích per.

llm llm2 llm3 llm4

Třetí knihou jsou Korálkové činy pro skřítky. Ta je určena dětem od 4 do 10 let a obsahuje nejenom činy ušité na míru malým dětem, ale i spoustu obrázků, doplňovaček a samolepek.

Mimo tištěných knížek byla v rámci projektu vytvořena veřejně přístupná webová aplikace Stoupání na horu (viz www.stoupaninahoru.cz), ve které si „hráči“ mohou vyzkoušet plnění některých orlích per. Atraktivní obrázky malého indiána putujícího k vrcholu hory motivují děti k tomu, aby se snažily plnit další a další úkoly. O tom, že se hra líbí, svědčí i narůstající počet hráčů, který již přesáhnul stovku.

Během uplynulých tří let byly knihy vyzkoušeny celkem v 50 dětských kmenech a případně upraveny na základě připomínek dětí a jejich náčelníků, finální verze pak byly rozděleny dětem do dalších kmenů, celkem bylo takto rozdáno 3000 knížek. Od roku 2015 pak budou knihy k mání na Lize lesní moudrosti i pro další zájemce (viz http://www.ligalesnimoudrosti.cz/cs/publikace). Z předchozích ohlasů je patrné, že o knihy je zájem i ze strany veřejnosti. Hlavní však je, že se líbí dětem a že motivují k tomu, aby se radovaly z pobytu v přírodě a bavilo je odhalovat její kouzla a tajemství.

Kamila Lunerová

manažerka projektu KA 04

Příspěvek byl publikován v rubrice KA Stoupání na horu a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.